Syyskokous 16.11.2016 Kerkkoossa

Uudenmaan Nuorisoseurain Liitto ry:n ja Stadin Nuorisoseurat ry:n johtokunta kutsuu yhdistyksen jäsenet sääntömääräiseen syyskokoukseen

keskiviikkona 16.11.2016 kello 18.30 alkaen Kerkkoon nuorisoseuran talolle (Savimäentie 4, 06530 Kerkkoo).

Ennen kokousta vietämme Uudenmaan Nuorisoseurain liitto ry:n 110-vuotis juhlakahvit klo 18.00 alkaen. Kahvitilaisuus on tarkoitettu kaikille alueen nuorisoseuralaisille. Ilmoittaudu kahvitilaisuuteen ennakkoon osoitteessa www.uudenmaannuorisoseurat.fi, jotta osaamme varata tarjottavaa sopivan määrän.

Syyskokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät syyskokoukselle määrätyt asiat.            

Tämä kokouskutsu, esityslistat ja valtakirja on lähetetty kaikille jäsenyhdistysten sihteereille ja puheenjohtajille, joiden yhteystiedot olivat jäsenrekisterissä 31.10.2016. Toimintasuunnitelmat ja talousarviot ovat linkkeinä alla.

Seurojen kokousedustajien määrän määrittelevät säännöt. Kaikilla äänivaltaa käyttävillä kokousedustajilla tulee olla valtakirja seuralta.

”Keskusseuran kokouksiin on kullakin paikallisella jäsenyhdistyksellä oikeus lähettää yksi äänivaltainen edustaja jäsenmääränsä kutakin alkavaa 20-lukua kohden, kuitenkin enintään 10 edustajaa.  (Keskusseuran säännöt, 10. §)

Yhdistyksen kokouksiin on kullakin paikallisella rekisteröidyllä jäsenyhdistyksellä oikeus lähettää yksi äänivaltainen edustaja sekä lisäksi yksi äänivaltainen edustaja jäsenyhdistyksen alle 16-vuotiaiden jäsenmäärän kutakin alkavaa 20-lukua kohden, kui­tenkin enintään 10 edustajaa. Henkilöjäsenillä ei ole äänioikeutta yhdistyksen kokouksissa.”

(Piirin säännöt, 10. §.)

 

Helsingissä 12.10.2016

Uudenmaan Nuorisoseurain Liitto ry / Stadin Nuorisoseurat ry

 

Heikki Peisa                                                           Iija Filén

Puheenjohtaja                                                            Sihteeri

 

Kokouskutsu

Valtakirja

Esityslista Stadin Nuorisoseurat ry

Esityslista Uudenmaan Nuorisoseurain liitto ry

Toimintasuunnitelma ja talousarvio Uudenmaan Nuorisoseurain liitto ry

Toimintasuunnitelma Stadin Nuorisoseurat ry

Talousarvio Stadin Nuorisoseurat ry